Jmelí

19. prosince 2008 v 9:26 |  Vánoce
Jmelí
Je parazitická rostlina, která se vyskytuje jak v korunách listnatých stromů, tak v korunách jehličnanů, kde vytváří kruhovité trsy o průměru až půl metru.
Jmelí má kožovité listy. Kvete nenápadně začátkem léta a z květů se pak tvoří bíle lepkavé bobulky podobající se perličkám. Možná že právě tato podoba s perličkama přispěla k tomu, že se mu začala přisuzovat čarovná moc.
Čarovná moc je jmelí přisuzována snad od nepaměti. Keltští kněží a Druidové, považovali jmelí za posvátnou rostlinu a jeho snítky věšeli v domech k zahánění zlých duchů a čarodědjnic. Keltové věřili, že jmelí zajišťuje plodnost a nosí štěsti. Odtud tedy plyne vánoční zvyk, kdy se lidé o vánočních svátcích a zejména o štědrém večeru líbají pod zavěšeným jmelim. Podle Keltů polibek pod jmelim nosí nejenom štěstí, a plodnost, ale poutá k sobě milence.
O vánočních svátcich by se jmelí mělo darovat, neboť jen tak může prinést stěsti. Jmelí, které si sami uříznete, nebo koupíte, štěsti prý nenosí.
O jemlí se také vypravi legenda, podle které bylo jmelí kdysi stromem, z jehož dřeva byl zhotoven kříž, na kterém byl ukrižzován Ježíš Kristus. Strom prý po té hanbou seschl a přeměnil se v rostlinu, která údajně zahrne dobrem každého, kdo pod ní projde.
Jmelí je je však především sbíráno pro své lečivé úcinky, které se projevují u mnoha nemocí. Například má velmi dobré účinky při léčbě padoucnice, na snížení ale i zvýšení krevního tlaku, na posílnění srdečního svalu. Výborné účinky má také při lečbě žláz a zejména pak při léčbě hyperfunkce štítné žlázy. Dále se používa pri léčbě cukrovky, při hormonálních poruchách, bolestech hlavy, při problémech v klimakteriu, nebo ženských problémech. Je vhodné při léčbě zvýšené krvácivosti, neplodnosti, při otravách, nervozitě, nespavosti a podobně. Výborně se hodí nejenom jako prevence proti mozkové mrtvici, ale i na léčbu pro ní, protože pročišťuje cévy. Jmelí působí močopudně a celkově pročišťuje organismus.
Listy a větvičky se sbírají od začátku října do poloviny prosince a dále pak v březnu a dubnu. V této době jsou léčivé účinky nejvyšší. Bilé bobulky jsou pro vnitřní použití jedovaté. Hodí se však k výrobě masti na omrzliny.
Příprava čaje: Jednu vrchovatou čajovou lžičku dáme na noc do 1/4 litru studené vody a necháme louhovat. Ráno čaj přecedíme a dle potřeby ohřejeme ve vodní lázni. Čaj lze dělat i ve větším množtví ale vždy jen denni dávku. Přechováváme ho ohřátý v termosce, nebo jej před požitím ohřejeme.
Čaj ze jemli je považován za poměrně silnou drogu a proto je třeba dodržovat nejenom přesně návod na výrobu tohoto čaje, ale i jeho konzumaci a vždy je třeba jeho užívání konzultovat s lékařem. Maximálni denni dávka je 5 g, ale i toto množství může pro někoho znamenat mnoho. Při předávkování se objevují příznaky mírné otravy a čaj může mít i opačný účinek.
Návod na užívání jmelí pro snížení krevního tlaku: Jmelí, které je dostupné v lékárnách či bioprodejnách, umeleme na prášek a 3x denně užíváme jednu kávovou lžičku 15 minut před jídlem, nejlépe rozmíchanou v 0,5 dcl bílého vína. S užíváním je dobré začít v den volna, protože první dva dny tlak mírně stoupne, teprve pak začne klesat.
Při léčbě štítné žlázy: se doporučuje pití čaje po dobu půl roku.
Při léčbě po mozkové mrtvici: se doporučuje pití tří šalků denně po dobu šesti týdnů, dále pak dva šálky denně po dobu třech týdnů a nakonec jeden šálek denně po dva týdny.
Jako prevence: se doporučuje užívaní jednoho šálku čaje po dobu sesti týdnu s týdenní přestávkou. Jmelí by se nemělo používat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky.
Aby měl čaj co největší účinky, má se pít jak před jídlem, tak po jídle. Jmelí je používáno nejčasteji v kombinaci s květem hlohu a meduňkou.

pověšené nad postelí v hlavě - dostaneš se mezi čarodějnice
pověšené nad postelí v nohách - nemoc
pověšené nad vchodem do domu - křtiny
pověšené nad kolébkou - dětská nemoc, rychlé uzdravení
jmelí viděti - brzká svatba v rodině
zlaté jmelí - rychle a bez námahy zbohatnete
zelené jmelí ve vrcholu stromu - cestou k úspěchu je velká námaha
zelené jmelí se spoustou bílých bobulí - štěstí
suché jmelí - smrt
hořící jmelí - zloděj v domě, přátelstaví není opravdové
jmelí trhati - dočkáš se cti a hodnosti
jmelí darovati - budeš pomáhat potřebným
jmelí od někoho dostati - boží požehnání do domu
jmelí kupovati - starosti
pod jmelím se líbati s hezkou osobu - svatba z lásky
pod jmelím se líbati s osobu starou, ošklivou či nemocnou - křesťanské milosrdenství
vařit odvar z jmelí - nezahrávej si s osudem
pít odvar - více si důvěřuj
pít s vínem - uzdravení nemocného
vidět stánky se jmelím - pozor na prodejnou lásku
vázat jmelí do kytice - bohatství
nosit na krku - pevné zdraví, hodně dětí
jmelí zahazovat - škoda tě naučí opatrnosti
jmelí zavěšovat - přichází k tobě štěstí


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama