Advent

18. prosince 2008 v 20:44 |  Vánoce
Advent
Datum první adventní neděle je pohyblivý. A to především proto, že poslední adventní neděle, tudíž čtvrtá připadá vždy na neděli před 25. prosincem který je hlavním vánočním svátkem a jak všichni vime, tak 25. prosinec je každý rok v jiný den. Proto také 1. adventní neděle připadne na jiné datum.
Advent vždy trvá do půlnoci dne 24.12. Můze se ale stát, že poslední adventní neděle připadne na štedrý den. V takovém roce pak bývá advent jen tři týdny a posledni zlatá neděle se tak stává i štedrým dnem.
Adventní neděle pro rok 2008 :
30.11. - železná neděle
7.12.- stříbrná neděle
14.12.- bronzová neděle

21.12.- zlatá neděle
Advent je doba před vánocema, kdy se připravujeme na příchod Spasitele Ježíše Krista. Historie Adventu spadá již do konce 4. století a pochází ze Španělska a Galiie. Slovo Advent pochází z latiny Adventus a znamená příchod. Od 12 do 13 stoleti se Advent stal začátkem nového liturgického roku, který do té doby začínal vánocemi. V dobách minulých byl Advent hlavně dobou půstu a očekávání narození Ježíše Krista. Původně tato doba trvala bez sobot a nedělí 40 dní. V této době platily přísné zásady: střídmost v jídle a pití,zákaz zábavy a tance. Byla to doba zbožného rozjímání. V adventní době se pořádaly četné lidové obřady při kterých se dodržovali starodávné zvyky.
Hlavnim symbolem Adventu je: Adventní věnec. Adventní věnec patří k nejznámějším symbolům předvánočního času. Už od nepaměti je věnec symbolem vítězství a královské důstojnosti. Je to projev radosti, úcty a vítězství. Bible mluvi o věnci co by o projevu úcty, radosti a vítězství. Adventní věnec je holdem tomu, kdo je očekáván, a kdo zároveň již přichází jako vítěz, jako král a osvoboditel: Ježíš Kristus. Rozlévající se světlo z hořících svící vyjadřuje přicházejícího Krista, který rozptyluje temnotu a strach, neboť on je "Světlo světa" (Jan 8,12).
První zpráva o adventním věnci pochází z roku 1838 z přístavního města Hamburku. Kdy majitel siročince Teolog Johann Heinrich Wichern zavěsil na dveře začátkem adventu dřevěný vyřezávaný věnec, na který dal kazdý den jednu zapálenou svíci a pod věnec umístil kasičku do které vybíral milodary na chudé děti. Těch svící bylo původně 24, ale dnes se dávají pouze 4 jako symbol jednotlivých týdnů.
Původni barva svící na adventním věnci byla fialová, jako barva kněžského roucha. Dnes však převládá barva červená a zlatá. Není ale vyjímkou i vícebarevný adventni věnec.
Zapalováni svíček: První se zapaluje svíce na železnou neděli. Druhá na neděli Stříbrnou kdy tim pádem hoří již svíce dvě. Třetí na neděli bronzovou kdy hoří již tři svíce a o zlaté neděli se zapaluji vsechny čtyři svíce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama